Eğitim ve Yurtdışı

Eğitim hayatının önemli evrelerine gelindiğinde öğrenciler bir şekilde ülke dışına çıkmak isterler. Daha öncesinden zihinlerinde tasarladıkları bir ülke ve istedikleri gibi eğitim veren bir üniversitenin hayalini kurarlar, zamanı geldiğinde ise ülkeye gitmek ve eğitim almak için araştırmalarını yapmaya başlarlar. Peki, eğitimi yurtdışında almanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Bir öğrenci, ne kadar çok yabancı toplumlar içerisinde kalırsa kendine olan güveni de o oranda artar. Yurtdışı eğitim kurumları, dil okulları veya üniversiteler, bir yaşam merkezi gibidir ve bu merkezler kozmopolit bir yapıya sahiptir. Her mezhepten ve meşrepten, her ırktan ve cinsten insanlarla karşılaşmak mümkündür. Bu durum, bir öğrencinin kültürel anlamda daha zengin bilgilere sahip olmasını sağlarken aynı zamanda diğer insanlarla anlaşmayı ve kaynaşmayı da öğrenecektir. Yurtdışı eğitim sadece bu anlamda önemli değil, bir de aileden uzak kalmanın üzüntüsünü yaşarken derslerine daha fazla adapte olacak ve başarı seviyesi daha yüksek olacaktır. Yurtdışında üniversite okuyanların en büyük avantajlarından biri de yabancı dil öğrenme kolaylığına sahip olmalarıdır. Üstte de belirttiğimiz gibi kozmopolit bir yaşam alanına düşen öğrencinin konuşacağı tek dil olur o da ortak dildir. Dolayısıyla eğitimini yurtdışında tamamlamak isteyen öğrenciler, İngilizce eğitim alma konusunda da şanslıdırlar ve iki eğitimi bir arada alabilmek, herhalde en büyük avantaj olacaktır.

Eğitimde başarı

Başarılı bir eğitimden geçmek için öncelikle öğrencinin okul ile bağını kontrol etmek gerek. Bazı öğrenciler, okul hayatını sevmezler veya okul okuma nedenleri farklı olabilir, bu tip öğrencileri hangi okula gönderirseniz gönderin, neticede bir değişiklik olmayacaktır. Ancak bunun yanında eğitime önem veren ve bunun için gerekli her şeyi yapan bir öğrenci ise nerede okursa okusun başarısı ile her zaman parmakla gösterilen öğrenci olur. Böyle öğrencilerin daha iyi yerlerde okuması için yapılması gereken en güzel onlara yardımcı olmak ve yurtdışı eğitim konusunda gerekli adımları atmaktır. Günümüzde yurtdışında eğitimini tamamlayan öğrenciler, kendi adlarına başarı kariyerine sahip olabiliyorlar, gittikleri her yerde kolaylıkla iş bulabiliyorlar ve daha da önemlisi yurtdışındaki çoğu diploma, YÖK tarafından kabul edildiği için devlet işinde çalışma avantajı da yine ek olarak vardır. Üniversiteler açısından ülkemizin çok gerilerde olduğunu ve Avrupa’ya göre çok az sayıda okulunun olduğunu daha önceki yazılarımızda da belirtmiştik. Amerika, Kanada, İspanya, İrlanda, İngiltere ve Yeni Zelanda gibi eğitimde tercih edilen ülkeler, hem üniversite sayısı bakımından (ülkenin nüfus ve yüzölçümüne bağlı olarak değişmektedir) Türkiye’ye göre daha ileridedirler. Hem eğitim kalitesi hem de diğer imkanlar açısından Türkiye’ye göre daha zengin olan ülkelerde eğitimini tamamlayan öğrenciler, eğitim sonrasında da sahip oldukları avantajları değerlendirerek iş sahasında daha başarılı yerlere gelebilmektedir.

Yurtdışında eğitim masrafları

Eğitim masrafları, her ülkeye göre değişiklik gösterebilir, bazı ülkelerin ekonomik düzeyi diğer ülkelere göre daha yüksek seviyelerde olduğu için buralarda eğitim almak isteyenler biraz daha fazla para ödemek zorunda kalabilirler. Ancak genel olarak diğer ülkelerde öğrencilere sunulan hak ve imtiyazlar, daha rahat bir düzende okul okumak için yeterli gelmektedir. Çalışma hakkının verilmesi, konaklama ihtiyacının bir kısmının karşılanması gibi önemli detaylar öğrencilerin maddi anlamda daha rahat etmelerini sağlamaktadır. Tabi ki bazı şartlar yurtdışı eğitim için yerine getirilmesi gerekiyor. Her ne kadar ekonomik anlamda bazı haklar öğrencilere verilse de yurtdışına çıkmadan önce harcanması gereken masraflar ve ülke dışında iken gösterilmesi gereken para tutarına sahip olmanız gerekmektedir.

Share Your Thoughts

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer