Danışmanımız Gözde Kıral’ın gözünden Kanada

Son yıllarda dil eğitimi, yüksek lisans ve sertifika programları için öğrencilerin tercihleri arasında en hızlı yükselişi gösteren ülke olan Kanada yolculuğumu Ankara-İstanbul aktarmalı ortalama 11 saat Air Canada havayollarıyla yaptıktan sonra Toronto şehrine varış yaptım. 11 saatlik yolculuk kulağa oldukça yorucu ve uzun geliyor olabilir fakat uçaktayken bunu hissetmiyorsunuz. Toronto Pearson havaalanı ilk yurtdışı deneyimi yaşayacak olan öğrencilerin de rahatlıkla yolunu bulabilecek düzene sahip bir havaalanı. Pasaport kontrol bölümünde sıcakkanlı ve güler yüzlü görevlilerle karşılaşınca insan gerçekten de ‘Mutluluklar ülkesine’ giriş yaptığını hissediyor. Ben bir çok öğrencime de tavsiye ettiğim gibi Havaalanı karşılama servisi aracılığıyla havaalanında görevli tarafından karşılanıp kalacağım adrese kadar bırakıldım, transfer almayıp metro, otobüs kullanarak da kalacağınız adrese gitmeniz mümkündür.

toronto-izlenimleriToronto Kanada’nın en büyük  ve en gelişmiş şehridir. Bir şehrin/ülkenin yaşanılırlığını değerlendirirken göz önünde bulundurulan özelliklerin başında da ulaşım rahatlığı gelmektedir. Kanada’nın dünya sıralamasında yaşanılır ülkeler arasında ön sıralarda olmasının nedeni  güvenli bir ülke oluşu, insanların güler yüzlü ve yardım sever olmasının yanında, kullanabileceğiniz ulaşım seçeneğinizin fazla ve rahat olmasıdır. Şehirde en yaygın ulaşım metro sonrasında Otobüs ve Streetcar (tranway)  gelmekte. Sokakta taksi bulmak da birçok ülkeye kıyasla oldukça kolay ve maliyetli de değil. Toronto geçmiş yıllara kıyasla küresel ısınmadan dolayı çok sert kış geçirmemekte ama sert kış şartları göz önünde bulundurarak 2. bir şehir de yer altında bulunuyor diyebilirim ; yer altını sadece metroya binmek için değil birçok restorana ve alışveriş merkezine gitmek için de kullanabilirsiniz. Bu yüzden hava şartlarından dolayı ulaşım sıkıntısı kesinlikle çekmeyeceksiniz . Ayrıca hemen hemen her yerde ücretsiz ve çoğunlukla şifresiz wifi bağlantısıyla iletişim acısından da herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

Yapmış olduğum kültürel ve turistik aktivitelerden Toronto’da bulunacağınız süre boyunca mutlaka gitmenizi tavsiye edeceğim yerler sırasıyla, CN Tower (CN Kule) Toronto ya birde yüksekten bakın, inanıyorum ki şehrin güzelliği sizi de etkileyecek.  Yaklaşık 342 metre yükseklikte bulunan Glass Floor da (zemin camdan oluşmakta) siz de eğlenceli resimler çekip, o yükseklikten cam üzerinde bulunmanın farklı hissini yaşayabilirsiniz, Princess of Wales Theatre da bir müzikale gidin; salonun güzelliği ve şovlarda ki görsel zenginliğin sizi de etkileyeceğine inanıyorum. Toronto Island Park; feribotla rahatlıkla geçebilirsiniz; doğal güzelliği ve sakinliğiyle tavsiye ettiğim yerler arasında ve bulunduğunuz süre boyunca Ice Hokey maçına gitmenizi tavsiye ederim. Eğer sizde benim gibi daha önce ilgilenmemiş olduğunuz bir sporsa da hiç sorun değil. Şovlarının size de farklı geleceğini ve etkileyeceğine inanıyorum.  Niegara şelalerine de mutlaka gidilmesi tavsiye ettiğim yerler arasında bulunmaktadır. Toronto da ki okul gezimi tamamladıktan sonra Vancouver’ a uçuşumu gerçekleştirdim, okullarla ilgili notlarımı yazımın devamında görebilirsiniz.

Vancouver’a gitmek için Toronto Pearson İc hatlar terminalinden yine Air Canada Havayolları ile  ortalama 5 saat uçuş yaptıktan sonra varış yaptım. Vancouver kar kaplı Coastal Mountains arasında dağ ve okyanusun birleşimiyle oluşun cok sevimli bir şehir. Toronto şehrine kıyasla daha küçük bir şehir ve iklim olarak da daha ılıman genellikle kış aylarından kardan ziyade daha çok yağış alan bir şehir. Vancouver da ünlü araştırma kurumları tarafından Dünya’nın en yaşanılır şehirlerinin başında gelmekte. Vancouver şehir içi ulaşımın en çok tercih edilen araçları metro,otobüs ve skytrain (tranvay). Rahatlıkla gitmek istediğiniz her yere toplu taşıma araçları ile gidebiliyorsunuz. Vancouver doğal güzelliği,düzenli oluşu, halkının sıcak kanlı ve yardım severliliği ile hemen kendinizi evinizde hissedebileceğiniz bir şehir ayrıca gezilecek ve görülecek yerler burda da oldukça fazla yapabileceğiniz şeylerden bazıları şehir merkezinde bulunan Canada Place merkezinde  Flyover ile  Kanada üzerinden uçuş keyfini yaşayıp Kanada ya birde gökyüzünden bakmanızı tavsiye ederim bu deneyim benim için tek kelimeyle harikaydı.G astown tarihi bölgesini gezin ve sizde buharla çalışan saatin önünde bir fotoğraf çekin., Stanley park ve Capilano Suspension Bridge ‘i ziyaret etmenizi de tavsiye ederim.

Kanada gezim boyunca Toronto ve Vancouver’da ki okullarımızı ve öğrencilerimizi ziyaret ettim. Kanada’da öğrenci memnuniyetimiz oldukça yüksek. Öğrencilerin ilk yorumu bu ülkede insanlar çok yardım sever ve güvenilir, burada yaşayan İnsanların çoğu evlerinin kapılarını kilitlemiyor oldu. Okulların birçoğu şehir merkezinde ve en popüler caddelerinde konumlanmış durumda.

Ziyaret ettiğim okullarımızdan bazılarıyla ilgili notlarımı aşağıda görebilirsiniz;

ILAC;  international language academy of Canada 2000 öğrenci kapasitesi ile Toronto da toplam 4 tane binaya sahiptir, 4 binası da birbirine 5-10  dakika yürüme mesafesinde bulunmakta.  Ilac international Language Academy of Canada 3 binası Yonge Caddesinde bulunuyor. Bu cadde ayrıca dünyanın en uzun caddesi özelliğine de sahip; ortalama 2000 km uzunlukta.  Dördüncü binası da Yorkville de bulunmaktadır. Vancouver’da toplam 3 binaya sahip ve ortalama 1000 öğrenci kapasitesine hakim. Bütün okulları öğrencilerin ihtiyaç duyabileceği her şey düşünülerek dizayn edilmiş ve okul sonrası aktiviteleri çok zengin . Özel seçilmiş, tecrübeli  öğretmen kadrosu ile okulda bulunan Türk ve diğer milletlerden oluşan danışmanlar da  ilk gününüzden, son gününüze kadar size severek danışmanlık verecek ve gelişiminizi yakından takip edecektir..

Ec English, Eglinton Avenue da bulunuyor; bu semt Toronto’nun en lüks semtlerinden bir tanesidir,Ec English-Toronto otobüs durağına 2 dakika ve metro durağına ortalama 10 dakika mesafede bulunmaktadır, Toronto şehir merkezine mesafesi ise ortalama 15 dakika da bulunuyor. Ec English iç dizayn ve ekipman olarak bütün şubelerinde aynı standartları bulunmaktadır , sınıfları geniş, ferah ve sıcak kanlı, yardım sever okul çalışanlarına sahip.Ayrıca 30 yaş üstü öğrenciler için ayrı bir eğitim alanına da sahip,bu bölümde 30 yaş üstü öğrencilerin kendilerine ait dinlenme odası, bilgisayar laborantı bulunmaktadır , 14 tane dersliğe sahiptir.Vancouver şubeside çok merkezi olan Dunsmuir Street te bulunmakta, ortalama 33 sınıf kapasitesi ve öğrencilerin ihtiyaç duyabileceği bütün imkanlara sahip okul binası ile tecrübeli eğitim kadrosuyla ve okul sonrası aktiviteleri ile de sizi memnun edeceğine inandığım okulların başında gelmektedir

Ilsc Toronto , en popüler olan sokaklarından biri olan University Avenue da birbirine yürüme mesafesinde 2 tane binaya ve toplam 70 tane dersliğe sahiptir,sınıfları geniş ve ferah,dinlenme alanlarında öğrenciler keyifle zaman geçirip,kütüphane de istedikleri zaman çalışma imkanı da bulmaktadır. Ilsc Vancouver subeside Vancouverın en popüler ve öğrencilerin sürekli gittiği kafelerinde bulunduğu semt olan Richards Street te bulunmakta, birbirine yürüme mesafesinde bulunan 5 bina,ortalama 110 derslikten oluşmakta.Güler yüzlü ve yardım sever çalışanları ve tecrübeli öğretmen kadrosuyla  eğitim almaktan memnun kalacağınıza inandığımız okullardan biri olan ILSC okulu, Toronto da ve Vancouver da bulunan Türk danışmanlarda eğitiminiz boyunca size yardımcı olacaklar.

Kaplan International okulu da Toronto da ve Vancouver da 2 şubesi bulunmaktadır. Toronto subesi şehir merkezine diğer okullara kıyasla biraz daha uzak bir mesafede ortalama metro ile 20 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşmış olacaksınız,okul metro durağının 3-5 dakika yürüme mesafesindedir.Vancouver okulu ise tam şehir merkezinde bulunmakta. Bütün okulları aynı standartlara sahiptir.Öğrencilerin gereksinimlerini karşılayacak bütün imkanlar mevcut.

LSI dil okulu Dünya genelinden şubesi bulunan zincir okullardan biri olan Toronto’ da ve Vancouver’ da okulları bulunmaktadır. Toronto şubesi Toronto’nun en meşhur caddelerinden biri olan Yonge Street de bulunmakta ve okul konum olarak her şeyin bulunduğu ve öğrencilerin rahatlıkla ulaşım kullanacağı bölgede bulunmakta. Vancouver da Nelson Street te bulunmakta her şeyin elinizin altında bulunduğu ve ulaşımda veya okul çıkışları dışarıda zaman geçirmeniz acısından hiç zorluk yaşamayacağınız bir bölgede

Toronto ve Vancouver şehirlerinde öğrenciler için en yaygın konaklama seçeneği aile yanı konaklamadır. Aile yanı konaklamaya genellikle Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği dahil olmaktadır. Öğle arasında yanınızda getirdiğiniz yemeklerinizi okulda yemeniz için mikrodalga dahil gerekli donalım bulunmakta.

Türkiye dönüşüm için Türk hava yolları ile yaklaşık 9 saat te İstanbul Atatürk havayollarına varış yaptım, Eveet dönüşüm gidişimden daha kısa oldu çünkü dönüşte farklı bir rota izleniyor

Eğer siz de güvenilir ve eğitim kalitesi yüksek bir ülke düşünüyorsanız seçeneklerinizin başına Kanada’yı eklemenizi ve mutlaka bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ediyorum.

 

En kısa sürede görüşmek dileğiyle..