Avustralya’da Üniversite Okumak

Avustralya yükseköğretim ve üniversite eğitimi açısından yabancı öğrenciler için oldukça popüler olan ülkeler arasındadır. Avustralya’da eğitim sonrasında alınan diplomalar uluslararası geçerlilik taşımaktadır. Avustralya’da yükseköğretim temel olarak iki seçenekten oluşmaktadır. TAFE okulları ve üniversiteler, Avustralya yükseköğretim sisteminin en temel parçalarıdır. Avustralya’da eğitim yılı Şubat ayında başlar ve Aralık ayının sonuna kadar sürer.

Avustralyada_Universite

TAFE Eğitim Sistemi

Avustralya’da TAFE okullarında genellikle 2 yıllık mesleki ve teknik eğitim verilir. Bu kurumlarda daha çok pratik ve teori bir arada öğretilir. Pratik içerikli programlar sunduklarından TAFE okulları öğrenciye mezun olduktan sonra okuduğu programda kariyer yapma olanağı tanır. TAFE okullarında sunulan programların başlıcaları şöyledir;

  • Otel Yönetimi,
  • Uluslararası Ticaret,
  • Spor veya Sanat Yönetimi,
  • Ön muhasebe,
  • Bankacılık,
  • Bilgisayar,
  • Mühendislik vb.

Avustralya’daki TAFE okulları aynı zamanda grafik tasarım, animasyon, film yapımcılığı, fotoğrafçılık, güzel sanatlar, moda tasarımı vb. programları da bünyesinde barındırır. Bu programlardan mezun olduktan sonra iş hayatına daha başarılı bir başlangıç yapabilirsiniz ya da yine Avustralya’da bir üniversiteye transfer olarak lisans mezunu olabilirsiniz. Bu seçenek genellikle direkt olarak üniversiteye kayıt olmaktan daha mantıklı ve ekonomiktir.

Avustralyada_Universite2

 

Avustralya’da okurken çalışabilir miyim?

Diğer bir önemli nokta ise, “Avustralya’da okurken çalışabilir miyim?” sorusudur. Evet, her öğrenci akademik yıl içerisinde haftada 20 saat part-time çalışma iznine sahiptir. Bu öğrenciler yazın full-time olarak çalışabilirler. Çalışma alanı TAFE okullarında okumuş olduğunuz programla ilgili olabilir. Örneğin, turizm okuyan öğrenciler, Avustralya’daki en büyük otellerin birinde çalışarak öğrendiklerini pratiğe dönüştürme şansına sahip olabilir. Avustralya’da TAFE okullarına dâhil olmanın bir diğer faydası ise, 2 yıl mesleki eğitim alan yabancı öğrencilerin, Avustralya’da 1 yıllık oturma iznine başvuru hakkı elde edebiliyor olmalarıdır. Öğrencilerin başvuruları kabul edilirse, Avustralya’da 1 yıl full-time çalışabilirler. TAFE okullarının yıllık eğitim ücretleri yaklaşık 7.000-12.000 Avustralya Doları arasındadır. TAFE okullarının yanı sıra Avustralya’da üniversite ve yüksek lisans programları da mevcuttur.

Avustralya Eğitim Sistemi

Avustralya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler 1 yıl foundation (hazırlık) eğitimi alırlar. Ana programa geçtikten sonra öğrenciler toplamda 4 veya 5 senede lisans eğitimlerini tamamlarlar. Bazı bölümler sürede değişiklik gösterir. Örneğin; işletme 4 yıl sürerken hukuk bölümü 5 yıl sürer. Avustralya’da üniversite giriş koşulları her okula göre farklılık gösterir. Lisans programları için İngilizce yeterlilik koşulu IELTS ve TOEFL gibi sınavlarla ölçülür. Bu sınavlardan okulun öngördüğü puanı elde edemeyen öğrenciler ELICOS (English Language Intensive Courses for Overseas Students)  programına dâhil olarak bu alanda uzmanlaşmış özel bir dil okuluna devam ederek İngilizcelerini geliştirebilirler.

Avustralya’da Yüksek Lisans Programları

Avustralya’da yüksek lisans programları da mevcuttur. Avustralya’da yüksek lisans eğitimi programa göre 1 yıl ya da 2 yıl sürebilir. Tabii ki her okul için giriş koşulları farklılık gösterir. Giriş koşulları içerisinde en önemli olanlar, akademik ortalamanız ve İngilizce dil yeterliliğinizdir. Eğer okulların öngördüğü ortalamaya ve dil puanına sahip değilseniz, şartlı kabul ihtimali de söz konusu olabilir. Örneğin, dil konusunda şartlı kabul alıp IELTS veya TOEFL sınav puanınızı yükseltmeniz istenebilir. Böyle bir durumda okul bünyesindeki ELICOS programına katılarak puanınızı yükseltebilirsiniz ve ana programa rahatlıkla geçebilirsiniz.

Avustralya’da üniversite eğitimiyle ilgili her türlü sorunuz ve başvuru konusunda destek için profesyonel danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

Ali Işıl & Sena Yumru