Amerika’da Üniversite Okumak

Amerikada Okumak1

Amerika’da üniversite eğitimiyle ilgili kaynakları taradığınızda karşınıza bir yığın bilgi çıkar. Alınması gereken sınavlar, son başvuru tarihleri, üniversite ücretleri, yurt ücretleri vs vs… Bunlar adı üzerinde teknik verilerdir ve bu bilgilere her yerden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Amerika’da üniversite okumak veya bir yüksek lisans programına katılmak dediğimizde asıl üzerinde durmamız gereken nasıl bir kültürün içine giriyor olduğumuzdur.

Amerika’da lisans veya yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler, özellikle kendi eğitim alanlarıyla ilgili okumak istiyorlarsa bu alanda bir hayli güçlü bir altyapıya sahip olmalıdır. Çünkü Türkiye’de okumuş olduğunuz bölümü, Amerika’da daha farklı bir dilde ve farklı bir eğitim programıyla okuyacaksınız. İşte bu yüzden Amerika’daki her üniversitenin kendine ait özel kriterleri mevcuttur. Bunun başında akademik ortalamanız ve İngilizce yeterliliğiniz gelir. Uygulamada pek çok ortak noktada buluşulsa da aslında her okul farklı bir prosedür izler ve bu konuda gidiş öncesi tek başınıza yol almak zorlu bir süreç olabilir. Dolayısıyla Amerika’da lisans veya yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin danışmanlık hizmetlerinden yararlanmalarında büyük faydalar vardır.

amerikada-universite-okumaAmerika’ya vardıktan sonra çok daha farklı bir kültürün ve çevrenin içinde olacaksınız. Başlangıçta bu sizi biraz ürkütebilir. Ama bu hep böyle devam etmeyecek. Maksimum 2 haftadan sonra insanlara, ortama ve okula alışacaksınız. Bir nevi kültür şoku yaşamanız mümkündür. Amerika’da yapacak olduğunuz ilk sohbet İngilizcenizi sorgulamanıza sebep olabilir. Çünkü aksan farklılığı sizi biraz korkutabilir. Kabul aldığınız ve devam etmeye karar verdiğiniz okulda sizin gibi birçok yabancı öğrenci olacaktır. Farklı ülkelerden gelen bu öğrencilerle yurtta veya okulda karşılaşabilir ve sohbet edebilirsiniz. İngilizce iletişim anlamında, ilk zamanlarda yabancı öğrencilerle iletişim kurmak Amerikalı öğrencilerle iletişim kurmaktan daha kolay gelebilir. Zamanla kulağınız aksana alışır ve kendinizi fark etmeden bir Amerikalı ile derin bir sohbet içinde bulursunuz.

Okul başlamadan önce ya da oryantasyon döneminde sizin için bir online hesap oluşturulur. Her okulun kendisine ait bir online sistemi vardır. Bu sistemde hocalarınıza e-mail gönderebilir, ödevlerinizi yükleyebilir ve kaçırdığınız derslere ait videolara, modüllere erişerek telafide bulunabilirsiniz. Aynı zamanda dersler başlamadan önce mutlaka e posta hesaplarınızı kontrol etmenizde fayda var. Hocalarınız temin etmeniz gereken kitaplarla ilgili ayrıntılı bir eposta gönderiyorlar. Almanız gereken kitaplar hiçbir zaman ders sırasında söylenmez.

Amerika eğitim sistemi, Türkiye’den çok daha farklıdır. Oryantasyon sürecinden sonra derslerin ilk günü oldukça yoğun geçer. İlk günden yapmanız gereken ödevler temponuzu değiştirebilir. Yine bir müddet geçtikten sonra, siz de eğitim sistemine alışırsınız. Her okulun kendine ait bir akademik takvimi vardır. Genellikle bir yıl 2 sömestrden oluşur.

Yabancı öğrenci kabul eden üniversitelerde bu öğrencilerden sorumlu olan belli birimler vardır. Dolayısıyla her konuda görüşmeniz gereken yetkilileri o ofiste hazır bulursunuz. Okullar genelde Ağustos veya Eylül ayında başlar ve Mayıs veya Hazirana kadar devam eder.

Amerika’da eğitimle ilgili daha fazla bilgi ve profesyonel danışman desteği için bizimle temasa geçebilirsiniz.

Başarılar!

Ali Işıl & Sena Yumru