Amerika Dil Okulları ve Ünlü Üniversitelerde Dil Eğitimi Almak

İngilizce eğitimi için plan yaparken okul seçimi yapmak kadar zoru yoktur. Amerika okul ve program çeşitliliği konusunda dil okulları açısından belki de en zenginidir diyebiliriz. Peki hep adını duyduğumuz, filmlerde, dizilerde izlediğimiz üniversitelerden birinde dil eğitimi alamaz mıyız?

Pek çok üniversite kendi bünyesinde lisans veya lisansüstü eğitimi alacak öğrenciler için dil eğitimi sunmaktadır. Bunları daha çok üniversite İngilizce hazırlık programları olarak nitelendirebiliriz. Eğer daha çok Genel İngilizce veya İş İngilizcesi eğitimine ihtiyaç duyuyorsanız bu programlar sizin için uygun olmayacaktır. Aynı şekilde community collegeler bünyesinde sunulan İngilizce programları da daha çok o okullarda eğitimlerini devam ettirecek öğrencilere yöneliktir.

Ancak aşağıdaki çok ünlü okullar bünyesinde pek çok alanda spesifik İngilizce kursları ve Genel İngilizce programları bulabilirsiniz. Amerika dil okulları arasında haklı bir üne sahip olan bu okullara başvuru ve diğer detaylar için Alternatif danışmanlarına her zaman ulaşabilirsiniz.

 

University of California Los AngelesUniversity of California Los Angeles – UCLA Amerikan Dil Merkezi

UCLA çok uzun yıllardır binlerce yabancı öğrencinin İngilizce öğrenmek için tercihi olmuştur. Los Angeles’ın Westwood bölgesinde yer alan UCLA kampüsünden dil eğitimi alan öğrenciler ücretsiz olarak faydalanırlar. Öğretmen ve yönetim kadrosu çok deneyimli olup  öğretmenlerinin pek çoğu İngilizce öğretmenliği ile ilgili master yapmıştır.

Okulda hemen her ay başlayan Intensive English Communication (Yoğun İngilizce İletişim) yeni Genel İngilizce programı yanında 10 haftalık moduller halinde sunulan Academic Intensive English -Akademik Yoğun İngilizce programı da mevcuttur. UCLA’de 10 haftalık dil okulu ücreti sağlık sigortası ve kitap ücretleri dahil yaklaşık 5800 USD olup 4 haftalık dil okulu programı 2580 USD’dir.

Los Angeles’ta yaşam ve konaklama için de aylık ortalama 1750-2000 USD ayırmanızı tavsiye ederiz.

University of California San DiegoUniversity of California San Diego-UCSD

University of California grubunun en büyük dil okulu merkezine sahip olanı UCSD’dir. Okulda Genel İngilizce’den İş İngilizcesine pek çok farklı program 10 ve 4 haftalık modüller halinde sunulur. Amerikanın en güneşli  şehirlerinden biri olan ve plajları ve sakin yaşamı ile ünlü San Diego Amerika’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin her zaman gözdesi olmuştur. UCSD okulu ünlü La Jolla bölgesinde yer almaktadır ve

UCSD bünyesinde alabileceğiniz 4 haftalık İngilizce programları şunları içerir ve 4 haftalık dil okulu ücretleri 1400-2500 USD arasında değişir;

Conversation (Konuşma İngilizcesi)

Conversation ve Fluency (Konuşma ve Telaffuz)

Akademik İngilizce

TOEFL hazırlık

Tıp İngilzcesi (Medical Englih)

UCSD dil eğitim merkezin bünyesinde sunulan 10 haftalık programlar ise daha çeşitlidir ve 10 haftalık dil okulu fiyatları 3250-3950 USD arasında değişmektedir.

Genel veya Yoğun İletişim ve Kültür programı(genel İngilizce)

Akademik İngilizce

TOEFL hazırlık

İş İngilizcesi

Hukuk İngilizcesi

San Diego yaşam ve konaklamanın da pek çok California şehrine nazaran daha uygun maliyetlerde olmasıyla dikkat çeker. Aylık yaşam ve konaklama için ortalama 1250-1500 USD bütçe ayırmanız yeterli olacaktır.

san diego state universitySan Diego State University

San Diego State University de pek çok farklı amaçlar için dil eğitimi alan öğrenciye hitap eden programlar sunan okullar arasındadır. Öğrenciler için cazip San Diego şehrinde yer alması ve uzun yıllardır oturmuş kadrosu ve program içeriğiyle talep gören bir okuldur. Okulun homestay programı özellikle haklı bir üne sahiptir ve Amerika’da dil eğitimi sırasında aile yanında konaklama tercih eden öğrencilere özellikle tavsiye edilir.

San Diego State University bünyesinde Genel Yoğun İngilizce programına 4 haftadan başlayan sürelerle istediğiniz kadar katılım mümkün olup İngilizce seviyenize göre İş İngilizcesi veya TOEFL hazırlık alabilirsiniz. SDSU dil okulu Genel İngilizce program ücreti genelde haftalık 395 USD olarak hesaplanmakta olup uzun dönemde haftalık maliyet düşmektedir.

Youn Akademik İngilizce programı ise daha çok eğitim hayatına İngilizce olarak devam edecek öğrencilere hitap eder ve yılın belirli zamanlarında başlar. Bu programa katılan ileri düzeyde İngilizce bilen öğrenciler SDSU bünyesinde sunulan üniversite derslerine de gözelmc olarak katılabilirler.

SDSU bünyesinde yoğun İş İngilizcesi içeren Business English for Global Practices programı ve Pre-MBA programı da oldukça talep görmektedir.

Homestayde kalan ve SDSU dil okuluna devam eden bir öğrencinin ortalama aylık yaşam ve konaklama maliyeti 1300 USD olacaktır.

 

University of WashingtonUniversity of Washington

California dışında gençler tarafından en çok tercih edilen şehirlerden olan Seattle’da Amerikanın en  büyük üniversite dil okullarından birisi University of Washington’a aittir.

Seattle özellikle ılıman iklimi, yaşam ve konaklama maliyetlerinin uygunluğu, gelişmiş toplu taşıma olanakları ve pek çok büyük firmanın ana merkezlerini buraya taşımasından dolayı Amerikalı genç nüfusun da çok tercih ettiği bir şehirdir.

University of Washington dil okulunda Akademik İngilizce yanında Genel İngilizce ve TOEFL veya IELTS hazırlık programları da sunulmaktadır. 10 haftalık dil okulu ücretleri 3680 USD dir.

Seattle’da yaşam ve konaklama için de aylık ortalama 1250-1500 USD ayrılması gerekir.