Almanya’da Üniversite Okumak

almanyada-universite-okumak
Almanya’da üniversite
okumak ister misiniz? O halde Almanya’yı ve eğitim sistemini tanıyalım. Almanya’da yükseköğrenim sistemi iki temel seçenekten oluşur: Meslek Yüksekokulları ve Üniversiteler.

Almanya’da Meslek Yüksekokulunda Okumak

Almanya’da meslek yüksekokulları 3 yıl süreli olup, pratiğe dayalı eğitim veren kurumlardır. Genellikle bir üniversiteye bağlı olarak eğitim verirler. Almanya’da dünya standartlarının üzerinde eğitim veren Meslek Yüksekokulları hem yerli hem de yabancı öğrenciler tarafından büyük ilgi görmektedir. Almanya’daki Meslek Yüksekokulları üniversiteye oranla daha az teori, daha çok pratik içermektedir. Almanya’da Meslek Yüksekokulları üniversiteler ile aynı statüde görülür. Üniversiteden tek farkı uygulamalı olarak eğitim vermesidir. Almanya’da Meslek Yüksekokulu ‘Fachhochschule’ olarak adlandırılıyor. Fachhochschule öğrencileri, mezun olduktan sonra daha kolay ve daha kısa sürede iş bulabilme şansına sahiptirler. Eğitim dili Almanca veya İngilizce olabilir. Öğrenciler iki dilden birini seçerek Almanya’da 3 yıl Meslek Yüksekokulu eğitimi alabilirler.

Almanya’da Lisans Eğitimi

Almanya’da köklü birçok devlet üniversitesi vardır. Almanya’da üniversite eğitimi almanın faydaları arasında, mezuniyet diplomanızın uluslararası tanınırlığı ve not transferi yapabiliyor olmanız da vardır. Almanya’yı Türkiye’den farklı kılan bir nokta ise büyük köklü üniversitelerin, küçük nüfuslu ve sakin şehirlerinde bulunmasıdır. Almanya’da lisans veya meslek yüksekokulu eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerden istenen en önemli belgelerden biri Alman makamlarınca tanınmış lise diplomasıdır. Lise bitiminde üniversite sınavına (YGS, LYS) giren öğrenciler, kazandıkları bölümle eş değerde veya benzer bir programa Almanya’da kayıt yaptırma hakkına sahiptir. Bu şansı elde etmek için sahip olmanız gereken koşullardan bir diğeri ise, Almanca dil yeterlilik sınavı sonuç belgenizdir (DSH). Almancası yeterli olmayan öğrenciler yaklaşık 6-12 ay dil eğitimi alarak üniversiteye hazırlanabilirler. Eğer mezun olduğunuz lise Almanya’da bir denklik taşımıyorsa, lisans programınızdan önce 1 ya da 2 sene denkleştirme programına katılabilirsiniz. Bu eğitim neticesinde, Almanya’da istediğiniz programda lisans eğitimi alabilirsiniz.

Almanyada_Universite_Okumak

Almanya’da Yüksek Lisans Eğitimi

Almanya’da yüksek lisans süresi 2 yıldır ve bazı başvuru evrakları şöyledir: Türkiye’de 4 yıllık bir lisans programı diploması, Almanca veya İngilizce dil yeterliliğinizi gösteren bir belge ve not ortalamanız. Almanya’da yüksek lisans eğitimi Almanca ve İngilizce dillerinin her ikisinde de verilmektedir. Öğrenciler genellikle İngilizce yüksek lisans programlarına ilgi duyarlar. Almanya’da yüksek lisans programları devlet üniversitelerinde ücretsizdir. Sadece okulun cüzi miktardaki eğitim harcı ödenir.

Almanya’da yükseköğrenimle ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz her zaman uzman danışmalarımızla temasa geçebilirsiniz.

Ali Işıl & Sena Yumru