Aberystwyth University

ABERYSTWYTH UNIVERSITY

Aberyswyth

Kuruluş Yılı: 1872
Yeri: Aberystwyth
2019 Sıralama Listelerindeki Yeri:
Guardian: 54
The Complete Guide: 71
Times: 45
Research Excellence Framework: 49
Web Sitesi: http://www.aber.ac.uk/en/

Aberystwyth University İngiltere’nin en eski üniversitelerinden biridir. Farklı alanlardaki akademik başarılarıyla ün kazanmıştır ve oldukça tarihi bir kampüse sahiptir. Aberystwyth Üniversitesi “National Student Survey” sonuçlarına göre 113 eğitim kurumu içinden 12. sırada yer almıştır. Ayrıca 2007’de yapılan “öğrenci memnuniyeti” anketine göre 1.sırada yer almıştır. Okul dram, coğrafya, uluslararası siyaset gibi alanlarda öncülük yapmıştır ve Welsh ilk olarak  bu üniversitede öğretilmiştir. Aberystwyth Üniversitesi kampüsü de “People & Planet” tarafından “Green League”de 129 okul arasından 76.sıraya yerleşmiştir.

İsmi güç telaffuz edildiğinden Aberstwyth Üniversitesine “Aber” denir. 1872 yılında kurulan okul, “Bilginin olmadığı bir dünya hiçbir surette dünya değildir.” Felsefesine inanmıştır. Okulun ana kampüsü, Penglais kampüsü sahil ve İrlanda denizini gören manzarası sayesinde harikulade bir konumdadır. Diğer kampüs, Llanbadorn kampüsü, Rheidol vadisini ve sahili gören yüksek bir mevkidedir. Deniz kenarında ise üniversitenin ilk meskeni olan “Old College” bulunmaktadır. Old College günümüzde iki akademik bölüm ve üniversitenin bazı idari birimlerini barındırmaktadır. Kampüslerin kent merkezine yakınlığı sayesinde öğrenciler ulaşım konusunda zaman ya da masraf kaybı yaşamazlar. Aberystwyth kelimenin tam anlamıyla bir öğrenci kentidir diyebiliriz. Bozulmamış doğası, güzel kıyı şeridi, ormanlık vadileri, Snowdonia ve Pembroke Milli parklarına yakınlığı ile Aberystwyth bir turizm merkezidir. Ayrıca Aberystwyth, çeşitli kültür, sanat faaliyetlerine de ev sahipliği yapar. Bu hareketlilik öğrencilere yarı zamanlı iş bulma imkânı sağlıyor ve bütçelerine yardımcı oluyor.

Janet Baxter

İngiliz Devleti yüksek öğrenim için ayırdığı 1.5 Milyar GBP’lik kaynağı üniversitelere dağıtmak için Research Assesment Excercise denilen 15 milyon GBP’ye mal olan bir araştırma yapar. Bu araştırmaya göre Aberystwyth Üniversitesi politika politika ve uluslararası ilişkiler bölümünde 3. sıradadır.

Aberystwyth Üniversitesi hakkında ilginç bir ayrıntı ise şöyledir. Hafızalarımıza kazınan ünlü Hababam Sınıfı filminin bestecisi Melih Kibar’da bir Aberystwyth Üniversitesi mezunudur. Bestesini yaparken Aberystwyth’in sıcak öğrenci ortamından etkilenmiş olabilir mi? Bunu öğrenmek için sizde Aberystwyth Üniversitesinde öğrenci olmaya ne dersiniz?

Adres:
Old College
King Street
Aberystwyth
Ceredigion
SY23 2AX
United Kingdom

Ödüller:
The Queen’s Anniversary Prize for Higher and Further Education (2009)

Ünlü Mezunlar
Prens Charles- Rektör
Belinda Earl – Eski Debenhams CEO, şimdi Jaeger CEO
Tom Singh- New Look sahibi ve CEO
Melih Kibar- Hababam Sınıfı Film Müziği Bestecisi

Aberyswyth_Universitesi_2

 

Konaklama
Haftalık 85.40 -135.72 GBP arası rakamlara üniversite yurtlarında konaklama ve ücretsiz internet bağlantısı mevcuttur. Yurtların kampüslere ve kent merkezine yakınlığı sayesinde ulaşım masrafı yoktur.

 

Program Ücretler
Lisans Programları : 
£13,600 – £15,800 (2020/2021)

Yüksek Lisans Programları: £14,000 – £15,850 (2020/2021)

MBA: £16,000 (2020/2021)