10 Adımda Yurtdışı Eğitim Süreci

Dil eğitimi için yurtdışını tercih edenler için önem arz eden bazı noktaları listelemek istedik. Yurtdışında eğitim, ihtiyacınızı tam olarak belirlemek, zamanı doğru bir şekilde planlamak ve bütçenizi bu harcamaya göre organize etmek şeklinde adımlar ile başlar.

Şimdi 10 adımda yurtdışı dil eğitimi konusunda dikkat edilmesi gereken konuları inceleyelim.

  • Öncelikle yurtdışında dil okulları konusunda uzman bir kurumdan destek almalısınız. Yurtdışı eğitim danışmanlığı veren firmalar ülke, şehir, okul, konaklama hatta vize ve uçak bileti konusunda size destek olacaktır. Sadece bu konular ile ilgili çalışma yaptıkları için sizin öngöremeyeceğiniz konularda bile bol miktarda deneyimleri vardır.
  • Yurtdışında dil eğitimi zaten masraflı bir eğitim olduğundan bütçenizi planlamanız açısından tüm gider kalemlerini iyice öğrenmeniz faydalı olacaktır. Okul ücreti, uçak bileti, vize işlemleri ve konaklama dışında hesap edemediğiniz bazı harcamalar olabilir. Danışmanlık aldığınız kurumdan ayrıntılı bilgi istemelisiniz.
  • Dil seviyeniz, yabancı dili öğrenme sebebiniz gibi ihtiyaçlarınızı tam olarak ortaya koymanız halinde size eğitim alacağınız okul, programın içeriği, ders saatleri ve toplam süresi konusunda tatmin edici bilgiler alabilirsiniz. Okul ve kalacağınız bölgenin fotoğraflarını varsa videolarını inceleyerek ortam hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
  • Üniversiteye başvuru ve kabul süreci yönetimi yine yurtdışı eğitim danışmanlığı aldığını kurum tarafından yürütüleceği için sürekli iletişim halinde olmalısınız.
  • Eğer yurtdışında üniversite okumayı düşünüyorsanız gitmeyi düşündüğünüz üniversitenin YÖK tarafından tanınıp tanınmadığı, denklik verip vermeyeceği gibi konular hakkında bilgi edinmelisiniz. Ya da yurtdışında dil eğitimi için gideceğiniz kurumun dünyaca kabul edilmiş standartlarda ve onaylı olduğundan emin olmalısınız.
  • Yurtdışı eğitim danışmanlığı firması tarafından görüşme esnasında doldurtulacak formda yer alan şartların hepsini okuyup anlamalı takıldığınız noktalarda soru sorarak öğrenmelisiniz.
  • Her ülkenin vize şartları birbirinden farklı olabilir. Başvuru evrakları konusunda bilgi almanız vize sorununu kısa sürede, red almadan çözmenizi sağlar.
  • Gerekli durumlarda yapılacak resmi başvurular, ikamet izni gibi konularda bilgi edinin. Gideceğiniz ülkede eğitimi uzatmanız halimde vizenizin süresi problem olabilir. Bu gibi ihtimallere karşı o ülkenin şartlarını öğrenmelisiniz. Eğitim süresince çalışma olanağı bulup bulamayacağınızı da eğitim danışmanınızdan öğrenebilirsiniz.
  • Yurtdışında kaldığınız sürece çıkabilecek problemler halinde kiminle muhatap olacağınızı ve iletişim bilgilerini kaydetmeyi unutmayın.
  • Yolculuk organizasyonunuzun doğru planlanması çok önemlidir. Uçak biletiniz, havaalanında karşılama ve kalacağınız yere transfer gibi ayrıntıları konuştuğunuzdan emin olun.

Share Your Thoughts

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgi İstek Formu

Menü
Diğer