Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi

Yurtdışında yüksek lisans programları, lisans eğitimi tamamlandıktan sonra gidilecek ülkeye göre tam zamanlı olarak 1 yıl veya 2 yıl devam etmektedir. Kabul koşullarına baktığımız zaman lisans not ortalaması başta olmak üzere, başvuru yapılacak alana göre GMAT / GRE gibi testlerin istendiğini görmekteyiz. İngilizce yabancı dil yeterliliğini ölçmek içinse IELTS / TOEFL / Pearson PTE gibi dil sınavları istenmektedir. Öğrenci vizesi gerektiren ülkelerde Türk öğrenciler sadece tam zamanlı programlara başvurabilirler. Türk öğrenciler vize alınarak gidilen ülkelerde part-time programlara katılamazlar. Türk öğrenciler arasında popülarite bakımından anadili İngilizce olan ülkelerden İngiltere ve Amerika’nın başı çektiğini görmekteyiz. Yurtdışında yüksek lisans fiyatları okula ve programa göre çok farklılık göstermekle birlikte kıyaslama yapacak olursak ülkemizdeki bazı özel üniversitelerin fiyatlarına yakın seviyelerdedir.

Yurtdisinda_Yuksek_Lisans2

Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitiminin Avantajları

Günümüzde lisans eğitimini tamamlamış olmak artık iyi bir iş bulmak için yeterli değildir. Yakın zamana kadar lisans mezunu olan bireyler birer iş sahibi olurken, artık yüksek lisans mezunları daha cazip hale gelmiştir. Özellikle yüksek lisansını yurtdışında yapmış olmak bireyleri daha avantajlı bir konuma taşımaktadır. Sizinle aynı ya da benzer bölümlerden mezun olan binlerce rakibiniz arasında farklı olmak ve tercih edilmek için kendinizi iyi yetiştirmiş olmanız çok önemlidir. Yurtdışında prestijli okullarda almış olduğunuz kaliteli bir yüksek lisans eğitimi, sizi kariyer yolculuğunuzda binlerce kişinin önüne geçirecektir.

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi, ufkunuzun genişlemesine, yeni bir ülke ve kültürü keşfetmenize, kişisel gelişiminizin desteklenmesine olanak sağlar. Yeni ve farklı bir çalışma ortamına, farklı öğrenme-öğretme metotlarına maruz kalarak, bakış açınızın olumlu yönde değişmesi ve gelişmesi mümkün olacaktır. Yurtdışında yüksek lisans eğitimi size uluslararası geçerliliğe sahip bir CV vadeder. Aynı zamanda dil becerilerinizin de gelişmesine olanak sağlar. Yurtdışında yüksek lisans eğitimi sonrasında kariyer fırsatlarınız gözle görülür şekilde artacaktır.

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi almış olmak, manevi olarak da bireye pek çok katkıda bulunur. Öncelikle yeni ve farklı bir kültürü öğrenmeye olanak sağlar. Çünkü başka bir kültür ancak o kültürün barındığı ülkede yaşayarak öğrenilir. Bu sayede öğrenciler akademik becerileri kazanırken, aynı zamanda farklı bir kültür içerisinde kişisel gelişimlerini desteklerler. Yurtdışında yüksek lisans eğitimi, öğrencilerin bağımsız birer birey olmalarını sağlar. Bu etken yurtdışında okuyan her birey için geçerlidir. Öğrenciler kendilerine bakmak ve problemlerini tek başlarına çözmekle yükümlüdürler. Yurtdışında yüksek lisans eğitimi, öğrencilerin görüş alanını genişleterek, evrensel bir bakış açısına sahip olmalarına yardımcı olur.

Yurtdisinda_Yuksek_Lisans1

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi almış olmanın en önemli faydaları, prestijli bir iş, iyi bir kariyer ve yüksek bir statüye sahip olmaktır. Yurtdışında yüksek lisans eğitimi sonrasında iş dünyasının kapıları sizin için açılacaktır. Çünkü iş dünyası yüksek donanımlı adayları tercih etmektedir.

Yurtdışında yüksek lisansınızı tamamladınız ve artık siz de iş hayatına atılmak istiyorsunuz. Binlerce aday içinden iş görüşmesine çağırıldınız. İşte mülakat esnasında karşınızdaki yetkiliye vereceğiniz mesajlar:

  • Ben üniversite eğitimim sonrasında, yurtdışında yüksek lisans eğitimi aldım ve akranlarıma göre daha donanımlıyım.
  • En az bir yabancı dili akıcı bir şekilde konuşabiliyorum.
  • Kuruluşunuza daha fazla değer ve potansiyel kazandıracağıma inanıyorum.
  • Farklı milletlerden öğrencilerle bir arada okuduğum için yine farklı altyapılardan gelen insanlarla bir arada rahatlıkla çalışabilirim.