• Kübra Elif Dil Okulu İzlenimleri

  TORONTO

  kubra-elif-1Thy ile Toronto’ya 9 saat 45 dakikada ulaştım. Günlerden cumartesiydi. İngilizcemin yeterli olduğunu düşündüğüm için karşılama almamıştım, havaalanından yanında kalacağım ailenin evine taksi ile geçtim. 83 yaşındaydı ev sahibim, adı Doroty idi. Ve bu ev benim için geçiciydi, asıl kalacağım ailenin yanına bir kaç gün sonra geçecektim. Daha genç bireylerin olduğu ve kalabalık bir aile istiyordum, daha iyi diyaloglar geliştirebilmem açısından. Fakat Doroty’nin bana gösterdiği ilgiden dolayı evimin değişme zamanı geldiğinde kabul etmedim. Burada mutluydum. Daha sonra evde internet problemim olduğu için Okulla görüşüp evimi değiştirmek istedim, ancak başta kabul etmediğim için ev değişiklik sürecim biraz uzadı.

   

  kubra-elif-2İlk başlarda kendimi çok yalnız ve yabancı hissettim. Buradan yaklaşmak,kendime alışmak için zaman tanımamak benim için kötü bir başlangıçtı. Bu nedenle erken dönme kararı aldım. Okulumda ilk üç hafta hiç Türk öğrenciye rastlamadım. Benim okulumda öğrencilerin çoğu aynı ülkeden gelmişti. Aynı dili konuştukları için daha çabuk kaynaşmışlardı. Oysa ben bizim kampüsteki tek Türk öğrenciydim. İlk üç hafta arkadaş edinemedim. Okul çıkışı Bloor Yonge Street’deki büyük kütüphanede zaman geçirdim. Bu şekilde benim için ne zaman geçiyordu nede dilimi geliştirebiliyordum. Sınıftaki öğrencilerin yedisi Brezilyalıydı. Onların arasına girmeye karar verdim. Çoğu kendi arasında Portekizce konuşsa da birkaçı benimle İngilizce konuştu ve artık okul çıkışı da onlarla takılmaya başladım. Zamanla arkadaş edinince okul aktivitelerine de katılmaya başladım. Okulum “İLSC” bu konuda gerçekten çok iyiydi. Bizi kültür gezilerine götürdüler. Çevrenin doğal ve tarihi güzelliklerini gördük. Bir hafta sonra seviye atladık sınıflar değişti. Yeni sınıfıma bu kez çabuk uyum sağladım.

  kubra-elif-3Bu arada evim değişmişti. Yeni evimin sahibi Olga adında ellili yaşlarda Rus bir bayandı. Çok cana yakın ve paylaşmayı bilen biriydi. Daha önce Türkiye’yi görmüş olmasından ve belki de coğrafi yakınlığımızdan olsa gerek bizim kültürümüze yabancı değildi. Beni alışverişe, gezmeye götürdü, yalnızlık çekmemem için elinden geleni yaptı. Benim sevdiğim televizyon programlarını birlikte izliyor, bana elinden geldiği kadar güzel zaman geçirttirmeye çalışıyordu. Tam Toronto’yu sevmeye başlamışken, güzel arkadaşlıklar kurmuşken, dönüş tarihi geldi çattı. Danışmanım Cengiz Bey programımı eski tarihine çevirebileceğimi söyleyince, hemen okuluma gittim. İlk başvurduğum tarihe göre kalacağımı söyledim ve böylece eğitimim bir hafta daha uzamış oldu.

  Okulun son gününde çok hüzünlüydüm. Öğretmenimden daha önce benim hakkımda bir şeyler yazmasını istemiştim. Sertifikamla birlikte bana yazdığı kağıdı da verdi. Okuyunca keşke iki ayım daha olsaydı dedim. Arkadaşlarımda gitmemi istemiyorlardı. kubra-elif-4Okuldan ayrılmam zor oldu. Toronto gerçekten ilginç bir şehir, güvenli bir yer, insanlar sıcakkanlı, gezilecek birçok yeri var. Yeter ki alışma sürecini atlatın, sonra geri dönmek istemeyeceksiniz. Dil eğitimi almak isteyen arkadaşlara özellikle öneriyorum Toronto’yu.

  Kübra Elif

  Tarih: Ağu 22, 2014

  Yorum Yazınız

  Hey, bu yorumu yapman artık çok kolay. Bu Harika sadece gerekli alanları doldurup gönder hepsi bu kadar. Sadece yayınladıktan sonra bi göz atıcaz o kadar.

  Doldurulması zorunlu alan*